علم پرستاری

آرش محمدی

انواع سرم های تزریقی

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 17:30  توسط آرش محمدی  | 

مجموعه ای از چند پاورپوینت زیبا

سلام دوستان

امروز چند تاد پاورپوینت قشنگ براتون گذاشتم.

امیدوارم از دانلودش لذت ببرید.

برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

بعد از دانلود فایلها را اکسترکت کنید.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 12:49  توسط آرش محمدی  | 

مراقبتهای چست تیوب

در فرایند تنفس، وجود کمی مایع در فضای بین ریه ها و قفسه سینه، به حرکت ریه ها بدون سایش در حین تنفس کمک می کند اما ورود کمی از هوا، خون و یا چرک ناشی از آسیب و یا در حین عمل جراحی ، به فضای جنب، میتواند از اتساع کامل ریه ها جلوگیری نماید.کلاپس کامل و یا نسبی ریه ها تنفس را با مشکل مواجه کرده و میتواند منجر به ارست تنفسی شود و قرار دادن یک چست تیوب به سرعت به راحتی بیمار کمک می کند.

چست تیوب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم دی ۱۳۹۰ساعت 10:32  توسط آرش محمدی  | 

نحوه تزریق آمپول کلگزان

آمپول اناکساپرین سدیم هنگامی که بعنوان درمان طبی یا درمان پروفیلاکسی تجویز می شود بایستی بصورت زیر جلدی عمیق تزریق شود deep subcutaneous و در موقع همودیالیز بصورت داخل وریدی Intravascular تزریق میگردد. تزریق داخل عضلانی آن ممنوع است. آمپول اناکساپرین سدیم بصورت آماده تزریق در سرنگ هایی که از قبل پر شده اند قابل دسترسی می باشد .

حباب هوای داخل سرنگ نبایستی قبل از تزریق از داخل سرنگ خارج گردد یعنی سرنگ را هواگیری نکنید زیرا:

1- موقع هواگیری کردن سرنگ ممکن است چند قطره از دارو هم خارج گردد که باعث کاهش دوز دارو می گردد.

۲- هواگیری باعث کبود شدن محل تزریق می گردد زیرا هوای داخل سرنگ باعث تخلیه کامل سر سوزن شده و منجر به قفل دارو در داخل بافت زیر جلدی می گردد.

تزریق زیر جلدی ترجیحا" بایستی زمانی که بیمار در بستر (تخت) دراز کشیده است انجام شود.

اناکساپرین سدیم در بافت زیر جلدی پهلوی قدامی anterolateral یا پهلوی خلفی postolateral دیواره شکم بطور تناوبی در سمت راست یا چپ بدن بیمار تزریق می گردد.

تکنیک تزریق آمپول اناکساپرین سدیم به این صورت است که بایستی سوزن بطور کاملا"عمود (و نه مماس یا کج) بداخل یک چین پوستی که بین انگشت شست و انگشت سبابه Index finger بوجود آمده است فرو شود تمام طول سوزن در داخل چین پوستی وارد می شود و چین پوستی بایستی در تمام طول مدت تزریق بین انگشتان دست نگه داشته شود .

نکته: آنتی دوت اناکساپرین سدیم سولفات پروتامین می باشد که بصورت داخل وریدی تزریق می گردد.

کلگزان

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۰ساعت 18:28  توسط آرش محمدی  | 

رشته پرستاری

پرستاری رشته‌ای است که در کشور ما ناشناخته مانده است و بیشتر افراد با شنیدن نام پرستار تنها تزریقات و کمک‌های اولیه در ذهنشان نقش می‌بندد.
برخلاف این تصور ناقص، پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و نقش ارزنده ای در پذیرش، آماده سازی، مراقبت و حمایت‌های روحی، جسمی و اجتماعی بیمار دارد.
تلاش پرستار برای پذیرش واقعیت‌ها و تطبیق با تغییرات بالقوه و پذیرش زندگی جدید و یا تحمل طول دوره درمان وظیفه سنگین و ارزنده پرستار است.
پرستاری علم است چون نیازمند فراگیری علوم مرتبط با این رشته است و هنر است چون توانایی ارتباط خوب و سنجیده با بیمار و اطرافیانش را می‌طلبد.
این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری با گرایش‌های مختلف در کشور دائر است.
اخیرا مرکزی به نام نظام پرستاری مانند سازمان نظام پزشکی تأسیس شده است.
در خصوص این رشته صبر و حوصله و مطالعه دقیق در ابعاد این شغل سنگین را توصیه می‌کنیم.
طول دوره تحصیل (برای مقطع کارشناسی) حدود 4 سال است.
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم دی ۱۳۹۰ساعت 17:49  توسط آرش محمدی  | 

ارزش والای شغل پرستاری

                                             پرستاری

پرستاری می‏تواند یکی از راه‏های قرب به خداوند و دست‏یابی به کمال انسانی باشد. چنین نگرشی به شغل پرستاری، نشاط و علاقه ویژه‏ای در پرستاران ایجاد می‏کند. آنان به کار خود، به عنوان وظیفه‏ای الهی ـ انسانی می‏نگرند. امام خمینی رحمه‏الله ، در تقویت این نگرش، خطاب به پزشکان و پرستاران می‏فرماید:
شما متوجه باشید که این شغل را خدای نخواسته آلوده نکنید به جهات مادی، به جهات دنیایی؛ که هم کار کرده باشید و هم اجر الهی نبرده باشید. شما کاری بکنید که این شغل شما الهی باشد، برای خدا باشد. منافات ندارد اینکه برای خدا باشد، لکن به شما هم مثلاً اجری بدهند، اینها منافات با هم ندارد. شما توجه داشته باشید به اینکه با این بیماران خوشرفتاری کنید، کمک کنید آنها را، دلجویی کنید از آنها. اینها افسرده هستند باید دلجویی کنید. این شغل از آن شغل‏های بسیار ارزنده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه سوم دی ۱۳۹۰ساعت 8:26  توسط آرش محمدی  | 

 
کد جاوا وبلاگ